پنج شنبه, 16 ارديبهشت 1395 22:36

ایمن ترین روش های رمزگذاری گذرواژه (کلمه عبور) در PHP

نوشته شده توسط

نکته ها و ترفندهای برنامه نویسی

امنیت اطلاعات حساس از قبیل کلمه عبور کاربران موضوعی است که همیشه و در هر زبان برنامه نویسی مورد بحث قرار گرفته و وقتی به دنیای اینترنت می رسیم این مسئله تحت موضوع امنیت اینترنت مطرح می شود. هر زبان برنامه نویسی برای تضمین کردن ایمنی و امنیت از الگوریتم های خاص خودش استفاده می کند. در PHP نیز برای حفاظت در برابر آسیب پذیری گزینه های گوناگونی از مبتدی گرفته تا پیشرفته پیش رو داریم.

اگر بخواهید درباره محافظت یک وبسایت در برابر SQL Injection اطلاعاتی پیدا کنید احتمالا با یک جستجوی ساده در اینترنت مطالب زیادی خواهید یافت اما درباره روش های ایمنی محافظت از کلمه عبور محتوای کمتری در اینترنت وجود دارد. در این مطلب تلاش می کنیم تا متداول ترین روش های محافظت از کلمه عبور در PHP را برای شما توضیح دهیم.

چهارشنبه, 15 ارديبهشت 1395 22:51

پردازش داده های Web Component در PHP به وسیله PrimeElements

نوشته شده توسط

نکته ها و ترفندهای برنامه نویسی

PrimeElements یک کتابخانه ی برافزا (add-on library) برای PrimeUI (مجموعه ای از ویجب های جاوا اسکریپت مبتنی بر جی کوئری) است که صرفا از فناوری عناصر سفارشی یا Custom Elements استفاده می کند. PrimeElements با فراهم آوردن یک کیت توسعه سریع نرم افزار (Rapid Application Development) مبتنی بر فناوری های استاندارد Web Components باعث می شود تا میزان کار لازم برای  ساختن واسط های کاربری زیبا و کاربردی به اندازه بسیار زیادی کاهش یابد. پس در واقع PrimeElements یک کتابخانه WebComponents برای ساختن واسط های کاربری (User Interfaces) با استفاده از عناصر HTML سفارشی است.

در این مطلب آموزشی ابتدا به نحوه کار با PrimeElements نگاهی می اندازیم، سپس با استفاده از آن یک فرم ثبت نام ایجاد می کنیم و در نهایت آن فرم را با استفاده از PHP پردازش می کنیم.

چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1395 00:28

ده نکته آموزشی برای توسعه دهندگان PHP

نوشته شده توسط

نکته ها و ترفندهای برنامه نویسی

روی سخن این مطلب ما با برنامه نویسان و توسعه دهندگان زبان PHP است و در آن تلاش می کنیم تا ده نکته مهم را به شما یادآور شویم تا با پیروی کردن از آنها بتوانید کار خود را بهبود ببخشید.

پنج شنبه, 19 آذر 1394 22:19

اعتبارسنجی داده های فرم در PHP

نوشته شده توسط

اعتبارسنجی داده ها در PHP

در این مطلب آموزشی از سری آموزش های برنامه نویسی به زبان PHP به اعتبارسنجی داده های فرم یا Form Data Validation می پردازیم. اعتبارسنجی داده های فرم یکی از مهمترین بخش های یک برنامه تحت وب (Web application) است. همیشه باید انتظار دریافت داده های عجیب و غریب، اشتباه و یا حتی ناکافی از سوی کاربر را داشته باشید. برخی کاربران بی دقت هستند، برخی دیگر سوء نیست دارند، و برخی نیز بطور باورنکردنی بیشتر از آن چه تصورش را بکنید، از شما خلاق ترند. از همین رو اعتبارسنجی هر نوع داده ای که از سوی کاربر یا هر منبع بیرونی (External source) به برنامه تحت وب شما وارد می شود جنبه حیاتی دارد. بسیاری از این منابع مشخص هستند. بیشتر ورودی ها به برنامه تحت وب شما احتمالا از یک فرم وب (Web form) می آید. اما داده ها از راه های زیاد دیگری نیز می توانند به درون برنامه تحت وب شما جاری شوند؛ مثلا از راه پایگاه های داده ای که با افراد یا برنامه های دیگر به اشتراک می گذارید، از راه وب سرویس ها (Web services) و سرورهای راه دور (Remote servers)؛ حتی از راه url ها و پارامترهای درون آنها.

بعضی از استراتژی های اعتبارسنجی که در این مطلب به آنها پرداخته ایم از عبارات باقاعده regular expressions استفاده می کنند. regular expressions الگوهای متنی بسیار قدرتمندی برای اعتبارسنجی داده ها هستند. در ادامه به بررسی چند نوع اعتبارسنجی داده ها می پردازیم.

پنج شنبه, 05 آذر 1394 14:56

آموزش نحوه استفاده از پروتکل FTP در زبان PHP

نوشته شده توسط

استفاده از FTP در PHP - مقدمه

در دنیای کنونی انتقال اینترنتی فایل ها از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر روزانه هزاران هزاران اتفاق می افتد. حتی اگر همکاران شما در شهر دیگری مشغول به کار هستند و نیاز دارند فایلی را با شما به اشتراک بگذراند می توانند براحتی و به سرعت این کار را انجام دهند.

فایل ها را می توان یا از راه وب سرور (Web Server) و یا از راه FTP منتقل کرد. انتقال فایل ها از راه Web Server را در یادداشت دیگری آموزش خواهیم داد و در این مجموعه آموزشی به نحوه انتقال فایل ها از طریق FTP می پردازیم.

جایگزین کردن زیررشته ها در PHP با تابع substr_replace

زمانی که بخواهیم بخشی از رشته متنی را با رشته متن دیگری جایگزین کنیم از تابع substr_replace() استفاده می کنیم. برای مثال فرض کنید می خواهیم عبارت های نامناسبی که در متنی وجود دارد را فیلتر کنیم و یا فهرستی از شماره تلفن ها یا شماره کارت های اعتباری افراد را داریم و میخواهیم موقع نمایش آنها به کاربران، بخشی از شماره تلفن فیلتر شود. در PHP برای رسیدن به چنین هدفی از تابعی به اسم substr_replace() استفاده می کنیم که در ادامه با نحوه کارکردن با این تابع آشنا می شوید.

پنج شنبه, 28 آبان 1394 15:47

تابع substr در PHP

نوشته شده توسط

رشته متن ها در PHP

در برنامه نویسی مواقع زیادی پیش می آید که بخواهیم فقط با بخشی از یک رشته متن کار کنیم. برای مثال فرض کنید آرایه ای از url های طولانی داریم و می خواهیم فقط 10 حرف اول هر کدام از این url ها را چاپ کنیم و بعد از آن عبارت "..." را چاپ کنیم به این معنی که این url ادامه دار است. در PHP برای رسیدن به چنین هدفی از تابعی به اسم substr() استفاده می کنیم که در ادامه با نحوه کارکردن با این تابع آشنا می شوید.

چهارشنبه, 27 آبان 1394 17:49

رشته متن ها (Strings) در PHP

نوشته شده توسط

رشته متن ها در PHP

وقتی داده ها را از یک فایل می خوانیم و یا آنها را به سمت مرورگر وب می فرستیم، داده های مان به صورت رشته متن (String) به نمایش درمی آیند. این رشته های متن (Strings) در زبان برنامه نویسی PHP دنباله ای از کاراکتر ها هستند. مثلا رشته متن "بهگذر" از به هم پیوستن کاراکترهای "ب"، "ه"، گ"، "ذ" و "ر" تشکیل شده است. مانند زبان C، در PHP هم می توانیم با استفاده از یک اندیس به هر کدام از کاراکترهای رشته متن دسترسی پیدا کنیم. نخستین کاراکتر درون یک رشته متن در اندیس 0 قرار دارد. برای مثال:

جمعه, 15 آذر 1392 07:56

استفاده از HTML به همراه PHP

نوشته شده توسط

HTML به همراه PHP

برای اینکه بتوانید درون PHP از کدهای HTML استفاده کنید دو راه وجود دارد. نخست آنکه می توانید کد HTML را در خارج از تگ های PHP بگذارید. در مثال زیر می توانید نمونه ای از به کار گیری کد های HTML در خارج از تگ های PHP را مشاهده کنید.

شنبه, 11 آبان 1392 11:32

نوشتن تابع در PHP - قسمت دوم

نوشته شده توسط

فرمت کردن تابع Date در PHP

توابع می توانند حاوی هر گونه اطلاعاتی که تا کنون درباره شان آموخته ایم باشند. اکنون میخواهیم در توابع خود از تگ های HTML و نیز حلقه ها که پیشتر آنها را آموختیم استفاده کنیم.

صفحه1 از3

جدیدترین های آندروید

جدیدترین های آموزش زبان فرانسوی

جدیدترین های آموزش زبان انگلیسی

جدیدترین های صوتی

جدیدترین های ویندوزفون

جدیدترین های الگوریتم

جدیدترین های آموزش PHP

جدیدترین های پیامک

ورود

رضایت از بهگذر را به گوش گوگل برسانید
Web Analytics

بیشتر بخوانید

اضافه کردن ویجت های قفل صفحه نمایش روی گوشی Galaxy S4

ویجت های قفل صفحه نمایش را به آسانی می توان روی Galaxy S4 فعال کرد اما لازم است تا یکی دو تنظیمات اضافی را به این منظور اعمال کنید.

ولی برای نخستین بار سامسونگ گالاکسی S4 استفاده می کنید ممکن است به نظر برسد که ویجت های قفل صفحه نمایش در آن موجود نیست.

 قفل پیش فرض صفحه نمایش ویجتی از یک ساعت بزرگ همراه با متن "life companion" یا متن دیگری در بالای است. اما S4 بعنوان یک دستگاه مجهز به آندروید 4.2 پشتیبانی کاملی از ویجت های قفل صفحه نمایش دارد. موضوع این است که باید آنها را در تنظیمات قفل صفحه نمایش فعال کنید.

بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

Windows Phone 8 Farsi 

بسیاری از کاربران پارسی زبان مایل هستند تا گوشی تلفن همراهشان از زبان فارسی پشتیبانی کند تا بتوانند هر جا که خواستند فارسی بنویسند و یا فارسی بخوانند. سیستم عامل ویندوز فون 8 بطور کامل از زبان فارسی پشتیبانی می کند و در این آموزش قصد داریم تا نحوه ی افزودن زبان فارسی به کیبورد و همچنین تغییر زبان تلفن را آموزش دهیم.

بیشتر بخوانید

رضایت از بهگذر را به گوش گوگل برسانید