جمعه, 02 آبان 1393 09:36

چرا پرنده ماده تخم با پوسته نرم یا بدون پوسته می گذارد؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تخم بدون پوسته

عوامل مختلفی می تواند موجب شود تا پرنده ی ماده تخم با پوسته نازک، با پوسته نرم و یا حتی بدون پوسته بگذارد و یا عیوب دیگری در تخم های او پدیدار شود. تغییر حالت تخم در درجه ی اول می تواند حاکی از یک بیماری عفونی باشد اما چنانچه علائم بیماری از قبیل مشکلات تنفسی یا کاهش وزن مشاهده نشد باید مشکل را در مسائل زیست محیطی و یا رژیم غذایی پرنده جستجو کرد. معمولی ترین دلایل گذاشته شدن تخم های با پوسته نرم و یا بدون پوسته به مسائل زیست محیطی و یا رژیم غذایی پرنده مرتبط است. همچنین افزایش سن هم می تواند تولید تخم را در پرنده کاهش دهد و یا سبب افزایش اختلالات تخم شود.

 

 

مسائل زیست محیطی:

Softshellegg2
تخم با پوسته نرم

موارد زیر که جزو مسائل زیست محیطی طبقه بندی می شود ممکن است منجر به گذاشته شدن تخم با پوسته نرم و یا بدون پوسته توسط پرنده ماده شود.

  • سطوح غیرعادی گرما و رطوبت:

    • گرمای بیش از حد - قرار دادن پرنده در دمای بیش از 85 - 90 درجه فارنهایت (29 تا 32 درجه سانتیگراد) می تواند منجر به گذاشته شدن تخم با پوسته نرم و یا بدون پوسته شود.

    • سطح بیش از اندازه پایین یا بیش از اندازه بالای رطوبت.

  • انگل: انگل های پوستی و یا وجود کرم درون بدن پرنده.

  • سموم: از قبیل سموم کپکی، قارچی و یا باکتریایی.

  • استرس: سر و صدا و ناآرامی را در اطراف پرنده ماده ای که در حال آماده شدن برای تخم گذاشتن است به حداقل برسانید زیرا سر و صدا موجب می شود تا پرنده بخواهد با عجله تخم بگذارد و در نتیجه تخم او پیش از کامل شدن گذاشته خواهد شد.

  • پرریزی: اگر پرنده ماده که در حال تخم گذاری است پرریزی هم داشته باشد (تولک باشد) ممکن است تخم با پوسته نرم و یا بدون پوسته بگذارد.

  •  

 

سوء تغذیه / کمبود مواد غذایی

پوسته تخم مرغ یک لایه محافظتی برای جنین به حساب می آید. 95 درصد این پوسته از کربنات کلسیمی که غشاء درونی آن را می سازد تشکیل شده است.

کمبود ویتامین های E، B12 و D و همچنین کمبود کلسیم، فسفر و سلنیوم، بر تشکیل پوسته تخم اثر می گذارد که در بیشتر مواقع منجر به تخم هایی با پوسته نازک یا نرم و یا تخم های بدون پوسته (تخم هایی که تنها دارای غشاء درونی، بیرونی و زرده هستند) می شود.

 

راه درمان سوء تغذیه: در رژیم غذایی پرنده ماده از پوست تخم مرغ، سنگ آهک، آرد سنگ آهک، کف دریا و یا پوسته صدف استفاده کنید (می توانید آنها را بطور جداگانه در اختیار پرنده قرار دهید و یا روی دانه های خوراکی او بپاشید و یا با دانه های خوراکی مخلوط کنید). همچنین قرار دادن پرنده در معرض آفتاب و یا فراهم کردن ویتامین D3 برای او نیز یک راه مؤثر برای افزایش سطح کلسیم در بدن اوست که در نتیجه موجب درمان اختلالات به وجود آمده در اثر کمبود کلسیم می شود و یا از بروز این اختلالات جلوگیری می کند.

 

نکته مهم: مصرف بیش از اندازه فسفر یا کلسیم نیز می تواند منجر به گذاشته شدن تخم هایی با پوسته ضخیم یا سفت شود.

ویتامین D3 برای جذب و مصرف کلسیم لازم است. کمبود ویتامین D3 در پرنده ماده هم می تواند مانع شکل گیری پوسته تخم شود.

 

خطرات احتمالی مرتبط با تخم های با پوسته نازک یا نرم: یکی از بزرگترین خطرات تخم های با پوسته نرم این است که احتمال دارد موقع بیرون آمدن از بدن پرنده متلاشی شوند که منجر به بروز عفونت و در اغلب موارد مرگ پرنده ماده می شود.

بازدید 1535 بار آخرین ویرایش در جمعه, 02 آبان 1393 09:49

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین های آندروید

جدیدترین های آموزش زبان فرانسوی

جدیدترین های آموزش زبان انگلیسی

جدیدترین های صوتی

جدیدترین های ویندوزفون

جدیدترین های الگوریتم

جدیدترین های آموزش PHP

جدیدترین های پیامک

ورود

رضایت از بهگذر را به گوش گوگل برسانید
Web Analytics

بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

Window Phone 8 Internet Explorer 

Kid's Corner یکی از ویژگی های جالب توجه و منحصر بفرد می باشد که در سیستم عامل ویندوز فون 8 به کار رفته است. شاید کودک شما بخواهد با گوشی تلفن همراه شما بازی و یا از نرم افزارهای آن استفاده کند اما شما مایل نیستید که او به آن بخش محتوا که آن را مناسب سن او تشخیص نمی دهید دسترسی داشته باشد. به احتمال زیاد نخستین راهکاری که برای حل این مسئله به ذهن شما می رسد استفاده از نرم افزارهای امنیتی که بخش های مختلف گوشی را قفل می کنند باشد. اما ویندوز فون 8 راه حل بهتری را به شما پیشنهاد می کند.

بیشتر بخوانید

الگوریتم

در این مطلب آموزشی از سری آموزش الگوریتم بهگذر ابتدا الگوریتم جمع دو ماتریس را برای حل توسط کامپیوتر طراحی و سپس نمونه کد آن را برای زبان برنامه نویسی سی شارپ C# پیاده سازی می کنیم.

رضایت از بهگذر را به گوش گوگل برسانید