جمعه, 11 مهر 1393 23:07

تخم گذاری مزمن در پرندگان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تخم گذاری مزمن در پرندگان

عوامل متعددی وجود دارد که پرنده ی ماده را ترغیب به تخم گذاری می کند. لازم نیست که تخم او قبل از گذاشته شدن بارور شده باشد. در واقع پرنده ماده برای تخمگذاری نیازی به جفت گیری کردن ندارد.

تخمگذاری مزمن موجب تحلیل رفتن کلسیم می شود و مشکلات فراوانی برای سلامتی پرنده به بار می آورد. یکی از این مشکلات وضعیتی است که به آن هیپوکلسمی می گویند. در این حالت با کاهش سطح کلسیم، عضلات رحم قادر به منقبض شدن و راندن تخم به بیرون نمی شوند در نتیجه پرنده به گیر کردن تخم (Egg binding) دچار می شود.

نخستین قدم برای درمان تخم گذاری مزمن این است که پرنده را در یک رژیم غذایی کامل قرار دهید. اگر پرنده رژیم غذایی متعادلی داشته باشد سلامتی اش کمتر به خطر می افتد و به مشکلاتی چون تخم گذاری مزمن دچار نمی شود.

 

کارهایی که می توان برای بازداشتن پرنده از تخم گذاشتن انجام داد


  • تخم هایی که گذاشته را برندارید

بعضی وقت ها ساده ترین راه برای بند آوردن چرخه تخم گذاری آن است که بگذارید پرنده ماده روی تخم هایش بنشیند. اگر احتمال بارور شدن تخم ها وجود دارد و شما جوجه نمیخواهید و یا نگران بوی بد تخم ها در اثر فاسد شدن هستید می توانید تخم ها را با تخم مصنوعی عوض کنید. راه دیگر این است که قبل از خوابیدن پرنده روی تخم ها آنها را تکان دهید و با این کار رشد جنین متوقف می شود.

 

  • لانه و یا مواد لانه سازی را بردارید

پرنده ماده را از محیط هایی که از آنها برای لانه سازی استفاده می کند دور کنید. مثلا طوطی ها را از مکان های تاریک دور نگه دارید.

 

  • روز را برایش کوتاه تر کنید

ساعات تاریکی را افزایش دهید. بگذارید تا پرنده زوتر مثلا ساعت 5 یا 6 بعد از ظهر به خواب برود. طول روز بلند یکی از مهمترین نشانه های محیطی برای پرنده است که او را به تخم گذاری ترغیب می کند. وقتی اجازه می دهید تا پرنده تا دیر وقت بیدار بماند بلندی روزهای بهار و تابستان برای او تداعی می شود و پرنده گمان می کند فصل تولید مثل فرا رسیده است. زود خوابیدن فعالیت هورمون های تولید مثل را کاهش می دهد. توجه داشته باشید که او به تاریکی مطلق و محیط ساکت نیاز دارد.

 

  • دسترسی به غذا را محدود کنید

پرنده ها در حیات وحش معمولا در فصل بهار که غذا به وفور یافت می شود مبادرت به تولید مثل می کنند. در سایر فصول بخش عمده ای از وقت آنها در طول روز صرف جستجو برای یافتن غذا می شود. بنابراین زمانی به فکر تشکیل خانواده می افتند که غذا برای تغذیه خود و جوجه هایشان به آسانی در دسترسشان باشد. شاید یکی از کارهایی که بخواهید برای جلوگیری از تخمگذاری مزمن انجام دهید این باشد که ساعات تغذیه قناری را به 12 ساعت در روز کاهش دهید. غذا را بعد از صبحانه بردارید و بعد از ظهر دوباره در قفس قرار دهید. من خودم اگر امکانش باشد پرنده ماده را وزن می کنم تا ببینم از وزنش کم شده است یا نه. پرنده ها معمولا صبح ها و عصرها غذا می خورند. در هر صورت موجود بودن غذا در طول روز این پیغام را به آنها می رساند که غذای کافی برای تشکیل خانواده وجود دارد.

 

چنانچه کاستن دسترسی پرنده به غذا هم نتوانست موجب توقف تخمگذاری مزمن او شود پرنده دارها با رژیم غذایی به اصطلاح "ریاضتی" موفق به متوقف کردن این مسئله می شوند. یعنی غذاهای کم پروتئین (غذاهای با طبع سرد) شامل گونه های محدودی از دانه و آب را در اختیارشان می گذارند و نه چیز دیگر. رژیم غذایی ریاضتی به مدت یک ماه و به منظور کاهش چربی بدن، متوقف کردن جریان هورمونی و استراحت دادن به اندام های تولید مثل پرنده های بالغ صورت می گیرد. همچنین از این رژیم غذایی می توان به مدت دو هفته برای واداشتن پرنده به پرریزی (تولک شدن) استفاده کرد. ناگفته نماند که درباره چنین رژیم غذایی یک سویه ای نگرانی ها عمیقی وجود دارد و من شخصا از این رژیم غذایی استفاده نمی کنم مگر آنکه جان پرنده بعلت تخمگذاری مزمن در خطر باشد و از راه های دیگر نتوان جلوی او را گرفت.

 

فردی یک پرنده در خطر مرگ را (که از تخمگذاری مزمن رنج می برد) به مدت چند هفته تحت رژیم غذایی ارزن قرار داد. در این مورد ویژه، این رژیم غذایی جلوی تخم گذاری پرنده را می گرفت اما به محض آنکه غذاهای دیگری به او داده می شد تخمگذاری را شروع می کرد. پس از یک ماه چرخه تولید مثل او پایان یافت و او به رژیم غذایی متعادلش برگشت.

 

  • دامپزشکی پیشنهاد تبدیل روز به شب را داد

تا از این طریق چرخه تولید مثل پرنده متوقف شود. او پیشنهاد داد تا اتاق قناری را در طول روز کاملا تاریک کنیم و سپس به مدت هشت ساعت در شب به پرنده روشنایی کامل دهیم. گفته می شود که این راه کاملا مؤثر است.

 

  • جای وسایل درون قفس و یا محل قفس را تغییر دهید

پرنده شما احتمالا در قفسی که برای مدتی بدون تغییر بوده است تخمگذاری می کند. اگر پرنده تان را در قفس دیگری بگذارید و یا محل قفس را تغییر دهید به تخم نگذاشتن او کمک خواهد کرد. تغییر دادن وسایل درون قفس هم کمک کننده خواهد بود.

 

  • اگر لازم شد او را از جفت جدا کنید

من از جدا کردن جفت ها خوشم نمی آید ولی اگر جان پرنده ماده در خط باشد شاید راه دیگری جز دور کردن آن از جفتش نداشته باشید. داشتن جفت یک محرک قوی برای تخم گذاشتن پرنده است. این جفت می تواند یک پرنده نر، یک پرنده ماده دیگر و یا پرنده ای از یک گونه دیگر باشد.

 

برگرفته از Beauty of Birds

بازدید 1717 بار آخرین ویرایش در شنبه, 12 مهر 1393 08:37

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین های آندروید

جدیدترین های آموزش زبان فرانسوی

جدیدترین های آموزش زبان انگلیسی

جدیدترین های صوتی

جدیدترین های ویندوزفون

جدیدترین های الگوریتم

جدیدترین های آموزش PHP

جدیدترین های پیامک

ورود

رضایت از بهگذر را به گوش گوگل برسانید
Web Analytics

بیشتر بخوانید

آموزش تصویری نحوه خاموش و روشن کردن sticker در وایبر

حتما برای شما هم پیش آمده که تعداد شکلک های وایبرتان زیاد شده باشد و از تعدادی از آنها هم زیاد استفاده نمیکنید و بخواهید تعدادی از آنها را خاموش کنید تا لیست شکلکهایتان خلوت تر باشد و راحتر شکلک مورد نظر خود را بیابید. در این مطلب شما را با نحوه خاموش کردن sticker ها در وایبر آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

چگونه حافظه اشغال شده توسط تلگرام را خالی کنیم

حتما برای شما هم پیش آمده است که پس از مدتی کار کردن با نرم افزار تلگرام متوجه می شوید که حافظه داخلی گوشی شما پر شده و فضای خالی کمی برایتان باقی مانده است و پس از بررسی متوجه می شوید که بخش عمده ای از این فضای اشغال شده متعلق به نرم افزار تلگرام است. زمانی که شما در تلگرام به گفتگو با دوستان خود می پردازید فایل های صوتی و تصویری زیادی را دریافت می کنید که حتی اگر هم آنها را ذخیره نکنید، بطور خودکار در بخشی از حافظه داخلی گوشی شما که از چشم شما پنهان است ذخیره می شوند. در این آموزش به شما یاد می دهیم که چطور حافظه اشغال شده توسط نرم افزار تلگرام را خالی کنید.

بیشتر بخوانید

الگوریتم روزهای هفته

در این مطلب آموزشی ابتدا الگوریتم روزهای هفته را برای حل توسط کامپیوتر طراحی و سپس نمونه کد آن را برای زبان های برنامه نویسی سی شارپ C# و وی بی دات نت VB.NET پیاده سازی می کنیم.

رضایت از بهگذر را به گوش گوگل برسانید