جمعه, 02 آبان 1393 11:18

ذخیره سازی اسپرم پرنده نر توسط پرنده ماده

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ذخیره سازی اسپرم توسط پرنده ماده

احتمالا تا کنون بارها این سؤال برایتان پیش آماده که آیا برای آنکه تخم های پرنده هایتان نطفه دار باشد لازم است تا آنها پیش از هر بار تخم گذاشتن با هم جفت گیری کنند و یا تنها یک یا چند بار جفتگیری کردن برای رسیدن به این منظور کافی است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید پرنده های ماده توانایی ذخیره سازی اسپرم پرنده های نر را دارند و تنها با یک بار جفتگیری کردن موفقیت آمیز خود می توانند همه ی تخم هایشان را بارور سازند. ذخیره سای اسپرم یک فرایند زیستی است که طی آن، سلول های اسپرمی که هنگام جفتگیری کردن به بدن پرنده ماده منتقل می شوند پیش از آنکه تخم بارور شود در بخش ویژه ای از دستگاه تناسلی پرنده ماده حفظ و نگهداری می شوند. در نتیجه برخلاف باور عمومی نیازی نیست تا پرنده نر تمام فصل جفتگیری و جوجه کشی را با پرنده ماده به سر ببرد چرا که یک بار جفت گیری کردن برای بارور کردن تمام تخم های پرنده کافی خواهد بود.

 زمانی که یک جفت پرنده با هم جفتگیری می کنند، درصد کوچکی از اسپرم پرنده نر در لوله های ذخیره سازی اسپرم که ناحیه ی ویژه ای از دستگاه تناسلی پرنده ماده است ذخیره می شود. او می تواند این اندازه اسپرم را تا 16 روز نگهداری کند و با هر بار رهاسازی تخمک (زرده)، مقداری از آن را نیز رها می کند.

بنابراین چنانچه - برای مثال - یک جفت پرنده نر و ماده شما امروز برای نخستین بار جفتگیری کنند می توانید امیدوار باشید که تخم های پرنده ماده از دو تا 14 روز آینده حتی بدون هیچ جفتگیری دیگری هم بارور شوند. اگر پرنده ماده شما امروز تخم بگذارد تخمش بارور نخواهد بود (نطفه نخواهد داشت). اگر پرنده ماده شما فردا تخم بگذارد احتمال کمی دارد که تخمش بارور شده باشد.

بارور شدن یا نشدن تخم پرنده به زمان تخمک گذاری بستگی دارد. یک تخمک (زرده) در مسیر رشد خود معمولا 15 دقیقه بعد از رها شدن بارور می شود. اگر عمل جفتگیری پیش از سپری شدن این زمان انجام شده باشد احتمال بارور شدن تخم وجود دارد اما از آنجا که رهاسازی زرده در پرنده های ماده معمولا در نیمه های شب صورت می گیرد، بارور شدن تخم آنها تنها زمانی محتمل خواهد بود که عمل جفتگیری در روز قبل انجام شده باشد.

 

اطلاعات بیشتر:

Female sperm storage

Sperm Can Be Stored In Females' Bodies For Years, Study Shows

How hens store sperm - weird title but legit question

Does the canary male has to mate the female for each egg before

Eggs (Including Clear Eggs & Egg Repair)

بازدید 2537 بار آخرین ویرایش در شنبه, 03 آبان 1393 08:51

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

جدیدترین های آندروید

جدیدترین های آموزش زبان فرانسوی

جدیدترین های آموزش زبان انگلیسی

جدیدترین های صوتی

جدیدترین های ویندوزفون

جدیدترین های الگوریتم

جدیدترین های آموزش PHP

جدیدترین های پیامک

ورود

رضایت از بهگذر را به گوش گوگل برسانید
Web Analytics

بیشتر بخوانید

اضافه کردن ویجت های قفل صفحه نمایش روی گوشی Galaxy S4

ویجت های قفل صفحه نمایش را به آسانی می توان روی Galaxy S4 فعال کرد اما لازم است تا یکی دو تنظیمات اضافی را به این منظور اعمال کنید.

ولی برای نخستین بار سامسونگ گالاکسی S4 استفاده می کنید ممکن است به نظر برسد که ویجت های قفل صفحه نمایش در آن موجود نیست.

 قفل پیش فرض صفحه نمایش ویجتی از یک ساعت بزرگ همراه با متن "life companion" یا متن دیگری در بالای است. اما S4 بعنوان یک دستگاه مجهز به آندروید 4.2 پشتیبانی کاملی از ویجت های قفل صفحه نمایش دارد. موضوع این است که باید آنها را در تنظیمات قفل صفحه نمایش فعال کنید.

بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید

Windows Phone People

تغییر دادن و اختصاص دادن صدای زنگ جداگانه به هر مخاطب برای بسیاری از کاربران گوشی های تلفن همراه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با دانستن اینکه چه کسی در حال تماس گرفتن با شماست به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که آیا به آن تماس پاسخ بدهید و یا آن را نادیده بگیرید. از همین روی تصمیم گرفتیم تا نحوه ی اختصاص صدای زنگ جداگانه به هر مخاطب را در گوشی های هوشمند تلفن همراه مجهز به سیستم عامل ویندوز فون 8 آموزش دهیم.

بیشتر بخوانید

رضایت از بهگذر را به گوش گوگل برسانید